Художник, який збирає автографи на власних картинах!

Статті з газет та журналів | Коментування вимкнуто

Луцький художник Руслан Чугай днями відкрив свою персональну виставку картин у рівненській мистецькій галереї «Зуза». Митець збирає автографи українських рок-виконавців, акторів, політиків. Здавалося би звичайна річ, але головна незвичність в тому, що свої підписи знаменитості ставлять на власних портретах, які малює Руслан. Частину серії «Українські виконавці» волинянин представив на виставці. Крім того, до колекції увійшли портрети історичних українських діячів, родичів художника та серія абстрактних картин, які за стилем ближчі до його викладацької дизайнерської праці.

Захоплення рок-музикою надихнуло Руслана створити відповідну серію картин, де зображені українські виконавці, які співають виключно українською. Нині ця серія налічує понад 20 картин. На виставці можна побачити портрети Андрія Середи з рок-гурту «Кому вниз», Віктора Бронюка з гурту «Тік», Піпи – бас-гітариста з «Воплів Відоплясова», та екс-гітариста цього рок-гурту Юрія Здоренка. Художник неодноразово зображував виконавців з гурту «Гайдамаки» та інших. Як правило, домовитися з артистом про тривале позування неможливо, тому в Руслана є власні хитрощі. Якщо художник дізнається, що хтось з відомих людей приїздить на гастролі до Луцька, приходить на концерт і робить декілька десятків фото, намагається упіймати характерні для виконавця риси. Інколи Руслан Домовляється про невеличку фотосесію та відео зйомку, на основі яких він і малює портрет. Саме так працював з Віктором Бронюком солістом з гурту «Тік». Художник згадує, що почав створення серії з портрета Богдана Бенюка, хоча той і не музикант. Якось їхав по місту на автомобілі, випадково помітив за кермом авто відомого актора – Бенюка, влаштував погоню за ним. Такі перегони дали змогу намалювати його портрет. Та це лишень півсправи, бо друга частина задуму, як правило, вимагає, щоб зображена особа поставила на зворотній стороні полотна свій автограф. Здебільшого на прохання поставити на картині підпис погоджуються усі, головне, знайти можливість для такої зустрічі. Руслан Чугай також зробив кілька портретів видатних луцьких музикантів Юрія Поліщука з «Чорних черешень», Валерія Маренича з відомого «Тріо Мареничі». Жалкує, що не встиг намалювати прижиттєвого портрета луцького композитора В’ячеслава Хурсенка, автора відомої пісні “Соколята».

Ще одна з тем, над якою працює Руслан Чугай, це портрети видатних історичних осіб, які вплинули на історію нашої країни. В силу того, що не усі матеріали, які залишила історія можуть слугувати достовірною базою для створення картини, Руслан і тут знайшов свій оригінальний шлях. Хто достовірно знає як виглядав гетьман Мазепа? Історія залишила кілька суперечливих портретів, деякі описи його зовнішності та характеру. Тому Руслан просто знаходить людей, які за його художнім замислом схожі на історичних персонажів. Так роль гетьмана Івана Мазепи на картині зіграв відомий волинський художник Володимир Жупанюк.

- Перед тим як сісти за портрет я побував на генеральній репетиції та прем’єрі вистави нашого театру «Одкровення від мазепи», перечитав ще історію, – згадує Руслан Чугай. - Я побачив його ось таким - замисленим та втомленим біля карети, а на дальньому плані - підготовка до бою. Уже є напрацьовки образу Івана Сірка - прообразом стане секретар волинської Ради Українського козацтва Олександр Сокур. Маю начерк до портрету Симона Петлюри. Прообразом став брат мого друга, який працює на будівництві та теж має дуже характерне обличчя. Інколи прямо на вулиці можу зустріти людину, яка схожа на того чи іншого діяча, тоді пропоную зробити фотосесію, позувати. Ось кого поки що складно знайти, так це людину схожу за типажем на Нестора Махна, портрет якого теж хочу намалювати.

Також на виставці була представлена серія незвичних робіт, які за технікою виконання ближчі до декоративного стилю, де етнічні мотиви подані в абстрактній формі. Це й не дивно, бо Руслан працює викладачем на кафедрі дизайну луцького Політеху. Колеги художники, які відвідали виставку, порівнюють стиль Руслана Чугая з імпресіоністами.

Щодо ціни картин з серії відомих українців до нього поступали пропозиції продати полотна, але розлучатися із своєю серією автор поки що не бажає, а мріє лише доповнювати її. Дехто з друзів не може зрозуміти Руслана, мовляв, яка користь працювати задарма. Та на те воно і мистецтво, аби від матеріальних речей йти до духовних.

Олексій ПОТЯНОК